HİRA.forumotion.com
Sitemizden daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz veya giriş yapınız!
HİRA.forumotion.com

İslam ümmetinin direniş adresi.
 
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» iftira: Ömer Bin Hattabın katili Ebu lulue'nin mezarı türbe haline getirildi
Paz Ağus. 22, 2010 8:46 am tarafından Elmeddin

» imam musa kazımın şehadeti
Çarş. Tem. 07, 2010 3:58 pm tarafından kevseri_resul_76_

» hayırlı cumalar
Cuma Haz. 18, 2010 2:34 pm tarafından kevseri_resul_76_

» şiaya göre nübüvvet
Cuma Haz. 11, 2010 8:54 am tarafından Admin

» SİTEMİZE YENİ LOGO ÖNERİM!
Perş. Haz. 10, 2010 6:10 pm tarafından kevseri_resul_76_

» DİNƏ MEYLİN SƏBƏB VƏ MOTİVLƏRİ
Perş. Haz. 10, 2010 10:37 am tarafından Admin

» Din haqqında ümumi anlayış.
Perş. Haz. 10, 2010 10:33 am tarafından Admin

» Selamünaleyküm
Perş. Haz. 10, 2010 10:27 am tarafından Admin

» BAZI KİTAPLAR...
Çarş. Haz. 09, 2010 8:38 pm tarafından kevseri_resul_76_

» ALİMLERİMİZ
Çarş. Haz. 09, 2010 8:23 pm tarafından kevseri_resul_76_

En iyi yollayıcılar
Admin (131)
 
kevseri_resul_76_ (110)
 
Hasan_AGA (54)
 
gulistan_2 (52)
 
Elmeddin (37)
 
fizilalilfatıma (29)
 
abdullah (19)
 
meshedi313 (16)
 
Şehadet (11)
 
Ahir-zaman (10)
 

Paylaş | 
 

 Namazların 3 vakit kılınması!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 131
Puanlarınız : 220
Teşekkür eildi : 1
Kayıt tarihi : 26/01/10

MesajKonu: Namazların 3 vakit kılınması!   C.tesi Ocak 30, 2010 12:25 pm

İlk önce konunun anlaşılması için fakihlerin bu konudaki görüşlerini hatırlatmak gerekir:

1- Bütün İslâm mezhepleri, Arefe'de öğle ve ikindi namazlarını öğle namazı vaktinde, Müzdelife'de de akşam ve yatsı namazlarını yatsı namazı vaktinde birlikte kılmanın caiz olduğu hususunda görüş birliği içindedirler.

2- Hanefîlere göre, öğle ve ikindi namazlarını bir vakitte, akşam ve yatsı namazlarını da bir vakitte kılmak, sadece Arefe ve Müzdelife'de caizdir, diğer yerlerde böyle bir uygulamaya gidilmemelidir.

3- Hanbelîler, Malikîler ve Şafîlere göre, öğle ve ikindi namazlarını veya akşam ve yatsı namazlarını bir vakitte birlikte kılmak, bu adı geçen iki yer dışında yolculukta da caizdir. Bu mezheplerden bazıları, iki namazı bir vakitte kılmayı, yağmur yağması, namaz kılan kimsenin hasta olması veya düşmandan korkması gibi zaruret
durumlarında da caiz görürler.(el-Fıkhu Ale'l-Mezahib'il-Erbaa, Kitab'us-Salât, el-Cem'u Bey-n'es-Salâteyn Takdimen ve Te'hiren bölümünden iktibas.)

4- Şia mezhebine göre öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarının bir özel vakti, bir de ortak vakti vardır:

a) Öğle namazının özel vakti, şer'î öğle vaktinin (zeval vaktinin) başlangıcından itibaren öğle namazı kılınabilecek miktardaki zamandır. Bu müddet içerisinde sadece öğle namazı kılınabilir.

b) İkindi namazının özel vakti, şer'î günbatımına sadece ikindi namazı kılınabilecek miktarda zaman kalmasından itibaren günbatımına kadardır.

c) Öğle ve ikindi namazlarının ortak vakitleri, öğle namazının özel vaktinin bitiminden ikindi vaktinin özel vaktinin başlangıcına kadardır. Şia'ya göre, bütün bu ortak vakit boyunca öğle ve ikindi namazları birlikte kılınabilir. Fakat Ehlisünnet'e göre, şer'î öğlenin (zeval vaktinin) başlangıcından bir şeyin gölgesinin kendi boyu miktarınca uzayıncaya kadarki zaman öğle namazına mahsustur ve bu müddet içinde ikindi namazı kılınamaz. Ondan sonra da güneş batıncaya kadar ikindi vaktidir ve bu vakit içinde öğle namazı kılınamaz.

d) Akşam namazının özel vakti, şer'î günbatımının başlangıcından üç rekât namaz kılınabilecek zamana kadardır. Bu sınırlı müddet içinde sadece akşam namazı kılınabilir.

e) Yatsı namazının özel vakti, şer'î gece yarısına sadece yatsı namazı kılınabilecek miktarda zaman kalmasından itibaren gece yarısına kadardır. Bu kısa müddet zarfında sadece yatsı namazı kılınabilir.

f) Akşam ve yatsı namazlarının ortak vakitleri, akşam namazının özel vaktinin bitiminden yatsı namazının özel vaktinin başlangıcına kadardır. Şia'ya göre, bütün bu ortak vakit boyunca akşam ve yatsı namazları birlikte kılınabilir. Fakat Ehlisünnet'e göre, günbatımının başlangıcından, batıdaki kızıllığın zevaline kadar akşam namazı vaktidir. Yatsı namazını bu müddette kılmamak gerekir. Batıdan şafağın zevalinden şer'î gece yarısına kadar da yatsı namazı vaktidir ve akşam namazını bu vakitte kılmak doğru değildir. Sonuç şudur: Şia'nın görüşüne göre, şer'î öğlen vakti girdikten sonra öğle namazını kılıp, hemen ardından da ikindi namazını kılabiliriz ya da ikindi namazını özel vaktinin başlangıcına kadar bekleyerek öğle namazını ikindi namazının özel vakit girmeden kılıp, hemen ardından ikindi namazını kılabiliriz. Böylece öğle ve ikindi namazlarını birleştirmiş oluruz. Elbette öğle namazını zevalden sonra ve ikindi namazını da bir şeyin gölgesinin kendi boyu miktarınca uzadığı zaman kılmak müste-haptır. Aynı şekilde, şer'î günbatımı gerçekleştiğinde akşam namazını kılıp, hemen ardından da yatsı namazını kılabiliriz ya da akşam namazını, yatsı namazının özel vaktinin öncesine kadar erteleyerek yatsı namazının özel
vakti girmeden akşam namazını kılıp, ardından da yatsı namazını kılabiliriz. Böylece akşam ve yatsı namazlarını bir arada kılmış oluruz. Gerçi akşam namazını şer'î günbatımından sonra ve yatsı namazını da batıdaki kızıllığın zevalinden sonra kılmak müstehaptır.
Fakat Ehlisünnet'e göre, öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını mutlak şekilde her yerde ve her zamanda bir arada kılmak caiz değildir. Dolayısıyla da tartışma konusu, iki namazın her zaman ve her mekânda bir arada kılınmasının caiz olup olmadığıdır. Yoksa, Arefe ve Müzdelife'de olduğu gibi, bazı durumlarda bunun caiz olduğu tartışma konusu değildir.

5- Bütün Müslümanlar, Hz. Peygamber'in iki namazı bir arada kıldığı hususunda görüş birliği içindedirler. Fakat bunun yorumu hususunda iki görüş vardır:

a) Şia diyor ki: Bundan maksat, öğle namazının vakti girdiğinde öğle namazı kılındıktan sonra ikindi namazının da kılınabileceği ve aynı şekilde akşam namazının vakti girdiğinde akşam namazı kılındıktan
sonra yatsı namazının da kılınabileceğini göstermektir. Bu uygulamanın zaman, mekân veya belli şartlara bağlılığı söz konusu değildir, her yerde ve her zaman caizdir.

b) Diğerleri ise diyorlar ki: Bundan maksat, öğle namazını vaktinin sonunda, ikindi namazını da vaktinin evvelinde kılmak suretiyle, aynı şekilde akşam namazını vaktinin sonunda, yatsı namazını da vaktini başında eda etmek suretiyle iki namazı birleştirmektir. Şimdi konunun aydınlığa kavuşması için bu konudaki hadisleri inceleyip, hadisler ışığında Şia'nın mı, yoksa başkalarının mı haklı olduğunu göreceğiz. İşte Hadisler

1- Hanbelîlerin imamı Ahmed b. Hanbel, kendi Müsned'inde Cabir b. Zeyd'den şöyle rivayet etmektedir: Cabir b. Zeyd şöyle diyor: "İbn-i Abbas'tan şöyle dediğini işittim: 'Peygamber (s.a.a) ile sekiz rekâtı (öğle ve ikindi namazlarını) ve yedi rekâtı (akşam ve yatsı namazlarını) birlikte kıldım.' Ben (Cabir b. Zeyd), Ebu Şe'sa'ya dedim ki: 'Ben, Allah Resulü'nün öğle namazını ertelediğini, ikindi namazını hemen ardından kıldığını düşünüyorum. Aynı şekilde,
akşam namazını ertelediğini ve ardından yatsı namazını kıldığını düşünüyorum.' Ebu Şe'sa da, 'Ben de öyle düşünüyorum.' dedi."
Bu rivayetten, açık bir şekilde Hz. Peygamber'in öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını bir arada, ara vermeksizin kıldığı anlaşılmaktadır.(Müsned-i Ahmed b. Hanbel, c.1, s.221)

2- Ahmed b. Hanbel, Abdullah b. Şakik'ten şu rivayeti nakletmektedir: "İbn-i Abbas, ikindi namazından sonra bize konuşma yaptı. Konuşmasını o kadar uzattı ki, güneş battı ve yıldızlar ortaya çıktı. İnsanlar namaz için seslendiler. Bu arada Benî Tamim kabilesinden birisi, habire namaz namaz diye seslendi. Bunun üzerine İbn-i Abbas, öfkelenerek şöyle dedi: Sen, Peygamber'in sünnetini bana öğretmek mi istiyorsun? Ben, Allah Resulü'nün öğle ile ikindi namazlarını ve akşam ile yatsı namazlarını bir arada kıldığına şahit oldum." Abdullah diyor ki: "Bu konuda benim içimde bir şüphe doğdu. Dolayısıyla da Ebu Hüreyre ile görüşünce kendisine bu konuyu sordum. O da İbn-i Abbas'ın bu sözünü teyit etti."(Müsned-i Ahmed, c.1, s.251) Bu rivayette sahabeden iki kişi, Abdullah b. Abbas ile Ebu Hüreyre, Hz. Peygamber'in öğle namazı ile ikindi namazını ve aynı şekilde akşam namazı ile yatsı namazını bir arada kıldığına ve İbn-i Abbas'ın da Hz. Peygamber'in sünnetine uyduğuna tanıklık edilmektedir.

3- Malikîlerin imamı Malik b. Enes, el-Muvatta adlı kitabında şöyle yazmaktadır: "Allah Resulü (s.a.a), düşman korkusu veya yolculuk olmaksızın öğle ve ikindi namazlarını bir arada, akşam ve ikindi namazlarını da bir arada kıldı."(Muvatta-i Malik, Kitab'us-Salât, s.125, hadis: 178, üçüncü baskı, Beyrut; Sahih-i Müslim, c.2, s.151, Bab'ul-Cem'i Beyn'es-Salâteyn fi'l-Hazer, Beyrut basımı.)

4- Malik b. Enes, Muaz b. Cebel'den şöyle rivayet etmektedir: "Allah Resulü, öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını bir arada kılardı."(Muvatta-i Malik, Kitab'us-Salât, s.124, hadis: 176, üçüncü baskı, Beyrut, H. 1403; Sahih-i Müslim, c.2, s.152, Mısır basımı.)

5- Malik b. Enes, Nafi'den ve o da Abdullah b. Ömer'den şöyle rivayet etmektedir: "Allah Resulü (s.a.a), yolculukta acele ettiğinde, akşam ve yatsı namazlarını birlikte kılardı."(Muvatta-i Malik, Kitab'us-Salât, s.125, hadis: 177, üçüncü bas-kı, Beyrut.)

6- Malik b. Enes, Ebu Hüreyre'den şöyle rivayet etmektedir: "Peygamber-i Ekrem, Tebûk Seferi'nde öğle ve ikindi namazlarını birlikte kılardı."(Muvatta-i Malik, Kitab'us-Salât, s.124, hadis: 175.)

7- Malik b. Enes, el-Muvatta adlı kitabında Nafi'den şöyle rivayet etmektedir: "Emirler, akşam ve yatsı namazlarını yağmurlu havada bir arada kıldıkları zaman, Abdullah b. Ömer de iki namazı bir arada kılardı."(Yine orda s.125, hadis: 179)

8- Malik b. Enes, Ali b. Hüseyin'den naklen şöyle yazmaktadır: "Peygamber, gündüzün bir yolu katetmek istediğinde öğle ve ikindi namazlarını birlikte kılardı. Geceleyin bir yolu katetmek istediğinde de akşam ve yatsı namazlarını bir arada kılardı."(Yine orda s.125, hadis: 181.)

9- Muhammed Zerkanî, el-Muvatta'nın şerhinde Ebu Şe'sa'dan şöyle rivayet etmektedir: "Abdullah b. Abbas, Basra'da öğle ve ikindi
namazlarını birlikte kıldı, ikisi arasında hiçbir şey yapmadı. Akşam ve yatsı namazlarını da birlikte kıldı ve ikisi arasında da hiçbir şey yapmadı." (Zerkanî'nin Muvatta-i Malik Şerhi, c.1, Bab'ul-Cem'i
Beyn'es-Salâteyn fi's-Sefer-i ve'l-Hazer, s.294, Mısır basımı.)

10- Zerkanî, Taberanî'den ve o da İbn-i Mes'ud'dan şöyle rivayet etmektedir: "Peygamber-i Ekrem, öğle ve ikindi namazlarını birlikte kıldı. Akşam ve yatsı namazlarını da birlikte kıldı. Bu hususta kendisine sorulunca da şöyle buyurdu: "Böyle yaptım ki, ümmetim sıkıntıya düşmesin."(Yine orda s.294)

10- Müslim b. Haccac, Ebu Zübeyr vasıtasıyla Said b. Cübeyr'den, o da Abdullah b. Abbas'tan şöyle rivayet etmiştir: "Peygamber, Medine'de korku ve yolculuk söz konusu olmaksızın öğle ve ikindi namazlarını bir arada kıldı."(Sahih-i Müslim, c.2, s.151, Bab'ul-Cem'i Beyn'es-Salâteyn fi'l-Hazer, Mısır basımı.) Daha sonra İbn-i Abbas, Hz. Peygamber'in bu işten maksadı hakkında şöyle demektedir: "Zira Peygamber, ümmetinden hiç kimsenin zahmete ve sıkıntıya düşmesini istemiyordu."(Yine orda, mezkur hadisin altında)

11- Müslim, kendi Sahih'inde, Said b. Cübeyr'den ve o da İbn-i Abbas'tan şöyle rivayet etmektedir: "Peygamber-i Ekrem, Medine'de öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını bir arada kıldı. Hiçbir korku ve yağmur da söz konusu değildi."(Yine orda s.152) Daha sonra Said b. Cübeyr şöyle diyor: İbn-i Abbas'a, "Peygamber, neden böyle bir şey yaptı?" diye sordum. İbn-i Abbas şöyle dedi: "Çünkü o, ümmetinden hiç kimsenin zahmete ve sıkıntıya düşmesini istemiyordu."(Yine orda s.152, mezkur hadisin altında)

12- Ebu Abdillah Buharî, Sahih'inde "Bab-u Ta'hir'iz-Zohr İle'l-Asr (Öğle Namazını İkindiye Erteleme)" başlığı altında bir babı (bölümü) bu konuya ayırmıştır ki, bu başlığın(Sahih-i Buharî, c.1, s.110, Kitab'us-Salât, Bab-u Te'hir'iz-Zohr İle'l-Asr, Mısır Basımı, Emiriyye nüshası, H. 1314) kendisi, öğle namazının ertelenebileceğini ve ikindi vaktinde iki namazın bir arada kılınabileceğini göstermektedir. Buharî, bu babda şu rivayeti nakletmektedir: "Peygamber (s.a.a), Medine'de yedi rekâtı, yani akşam ve yatsı namazlarını ve sekiz rekâtı, yani öğle ve ikindi namazlarını birlikte kıldı."(Yine orda) Bu rivayetteki ifade akışından sadece öğle namazını erteleyip ikindi vaktinde kılmanın cevazı değil, Hz. Peygamber'e uyarak akşam namazını da erteleyip yatsı namazının vaktinde kılmanın cevazı açıkça anlaşılmaktadır.

13- Buharî, bu yüzden Sahih'inin başka bir yerinde şöyle diyor:
Abdullah b. Ömer, Ebu Eyyub Ensarî ve Abdullah b. Abbas şöyle demişlerdir: "Peygamber, akşam ve yatsı namazlarını birlikte kıldı."(Sahih-i Buharî, c.1, s.113, Kitab'us-Salât, Bab-u Zikr'ilİşa, Mısır Baskısı, H. 1314)

14- Müslim b. Haccac, kendi Sahih'inde şöyle yazmaktadır: Adamın birisi İbn-i Abbas'a, "Namaz!" dedi. İbn-i Abbas bir şey demedi. O yine, "Namaz!" dedi. İbn-i Abbas yine sustu. O şahıs tekrar, "Namaz!" dedi. İbn-i Abbas yine bir şey demedi. Dördüncü defa "Namaz!" deyince İbn-i Abbas şöyle dedi: "Annesi olmayasıca! Sen bize namazı öğretmek mi istiyorsun? Oysa biz Peygamber'in zamanında iki namazı bir araya toplardık ve ikisini birlikte kılardık."(Sahih-i Müslim, c.1, s.153, Bab'ul-Cem'i Beyn'es- Salâteyn fi'l-Hazer)

15- Müslim şöyle rivayet etmiştir: Peygamber-i Ekrem, Tebûk Gazvesi yolculuğunda namazları bir arada kıldı. Öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını bir araya topladı. Said b. Cübeyr şöyle diyor: "İbn-i Abbas'a bunun sebebini sorunca şöyle dedi: Peygamber, ümmetinin sıkıntıya düşmesini istemedi." (Sahih-i Müslim, c.2, s.151, Mısır basımı.)

16- Müslim b. Haccac, Muaz'ın dilinden şöyle rivayet etmektedir:
"Tebûk Savaşı'na Hz. Peygamber ile birlikte çıktık. Peygamber, öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını birlikte kıldı."(Yine orda s.152)

17- Malik b. Enes, el-Muvatta' adlı kitabında şöyle yazmaktadır:
İbn-i Şehab, Salim b. Abdullah'a şöyle sordu: "Öğle ve ikindi namazları, yolculukta bir arada kılınılabilir mi?" Salim şöyle dedi: "Evet, hiçbir sakıncası yoktur. Sen, Arefe günü insanların (iki namazı bir arada kıldığını) görmüyor musun?"(Muvatta-i Malik, s.125, hadis: 180, Üçüncü baskı, Beyrut.) Hatırlatılmak gerekir ki Müslümanlar, Arefe günü Arafat'ta öğle ve ikindi namazlarının öğlen vaktinde ara vermeden kılınmasını caiz görmektedirler. Burada Salim b. Abdullah şunu söylemek istiyor: "Arefe günü iki namaz bir arada kılındığı gibi, Arefe günü dışında da iki namaz bir arada kılınabilir."

18- Muttakî Hindî, Kenz'ül-Ummal adlı kitabında şöyle diyor: Abdullah b. Ömer şöyle diyor: "Peygamber-i Ekrem, ikâmet hâlindeyken ve yolculukta değilken, öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını birlikte kıldı." Bunun üzerine bir adam,
İbn-i Ömer'e, "Peygamber neden böyle yaptı?" diye sordu. İbn-i Ömer, ona şu cevabı verdi: "Ümmetinden iki namazı bir arada kılmak isteyen birisi sıkıntıya düşmesin diye."(Kenz'ül-Ummal, Kitab'us-Salât, el-Bab'ur-Rabi' fi Selât'il-Mu-safir, Bab'ul-Cem', c.8, s.246, birinci baskı, Haleb, H. 1391)

19- Yine Kenz'ül-Ummal'da şöyle okumaktayız: Cabir b. Abdullah diyor ki: "Peygamber (s.a.a), öğle ve ikindi namazlarını bir ezan ve iki kamet ile bir arada kıldı."(Kenz'ül-Ummal, Kitab'us-Salât, el-Bab'ur-Rabi' fi Selât'il-Mu-safir, Bab'ul-Cem', c.8, s.247, birinci baskı, Haleb)

20- Keza Kenz'ül-Ummal'da şöyle rivayet edilmiştir: Cabir b. Abdullah şöyle diyor: "Hz. Peygamber Mekke'deyken güneş battı ve Peygamber, akşam ve yatsı namazlarını Seref'te (Seref, Mekke'nin dokuz mil ötesinde bulunan bir bölgedir. (Kenz'ül-Ummal, mezkur hadisin altında zikredilmiştir.)) birlikte (ardı-ardına) kıldı." (Kenz'ül-Ummal, Kitab'us-Salât, el-Bab'ur-Rabi', fi Salât'il-Mu-safir, Bab'ul-Cem', c.8, s.247, birinci baskı, Haleb.)

21- Yine Kenz'ül-Ummal'da İbn-i Abbas'tan şöyle nakledilmektedir:
"Peygamber-i Ekrem, Medine-i Münevvere'de öğle ve ikindi namazları ile akşam ve yatsı namazlarını bir arada kıldı. Oysa ne sefer hâlindeydi ve ne de yağmur yağıyordu." Ravi diyor ki:
"İbn-i Abbas'a, 'Peygamber, neden iki namazı bir arada kıldı?' diye sorunca, İbn-i Abbas şöyle cevap verdi: Zira Peygamber, ümmetine kolaylık sağlamak istiyordu."(Kenz'ül-Ummal, Kitab'us-Salât, el-Bab'ur-Rabi', Bab'ul- Cem', c.8, s.247.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hira.yetkinforum.net
 
Namazların 3 vakit kılınması!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
HİRA.forumotion.com :: AHKAM :: AHKAM :: NAMAZ-
Buraya geçin: